Zwycięzca tegorocznego Tour de Pologne Junior zostanie nagrodzony rzeźbą autorstwa Mirko Demattè

Zwycięzca tegorocznego Tour de Pologne Junior zostanie nagrodzony rzeźbą autorstwa Mirko Demattè. Włoski artysta współpracuje z organizatorami wyścigu od kilku lat.

Trofeum swoim wyglądem nie różni się od statuetki, która zostanie wręczona zwycięzcy wyścigu Tour de Pologne 15 Sierpnia 2021, jednakże ta która powędruje w ręce zwycięzcy Tour de Pologne Junior jest jej mniejszą kopią. Statuetki wręczane zwycięzcom wyścigu są podobne do tych wręczanych w latach poprzednich, jednak tym razem wykonano je z innego materiału. Podstawa rzeźby odwzorowuje zarys granic Polski, a jej oryginalny kształt — nawiązuje do asfaltowych, krętych szos, którymi ścigają się kolarze; pnąca się w górę serpentyna to metafora dążenia do celu — mety i zwycięstwa.

Podstawa została wykonana z czarnego porfiru z okolic Trydentu, specjalnie wyselekcjonowanej magmowej skały. „Kręty kształt rzeźby stanowi już tradycję, jeśli chodzi o to trofeum” — mówi Mirko Demattè, autor dzieła. „Z myślą o minionych, bardzo trudnych dla wszystkich miesiącach, sięgnąłem po czarny materiał podstawy rzeźby. Jednocześnie, jeżeli wpatrujemy się w ciemność, to z nadzieją na osiągnięcie celu, co z kolei znakomicie moim zdaniem koresponduje z rywalizacją kolarską, okupioną cierpieniem i wysiłkiem, lecz zwieńczoną sukcesem” — dodaje włoski artysta.

Poza pracą wręczaną głównemu zwycięzcy wyścigu Tour de Pologne i Tour de Pologne Junior, artysta przygotował rzeźbę w całości w bieli, poświęconą pamięci belgijskiego kolarza Bjorga Lamrechta — ta nagroda trafi w ręce lidera klasyfikacji młodzieżowej.