– Kiedyś powiedziałem, że tworząc Tour de Pologne, tworzymy scenę, a kolarze z ligi mistrzów są jej aktorami. Ten spektakl śledzą miliony kibiców na całym świecie. Jednak Tour de Pologne to nie tylko wyścig, który od lat jest częścią elitarnego cyklu UCI World Tour. To także wyjątkowa okazja do promocji Polski oraz szansa na rozwój kolarstwa. Z tej inspiracji narodziła się idea Tour de Pologne Junior. To nasza duma – wydarzenie, które przyciąga dzieciaki zainteresowane kolarstwem, dając im szansę poczuć się jak zawodowcy – mówi Czesław Lang, dyrektor generalny Tour de Pologne.
Historia wyścigu dla dzieci i młodzieży, który odbywa się na trasach, gdzie kilka godzin później ścigają się zawodowcy, ma już bogate tradycje i stała się nieodłączną częścią całego TdP. Wyścig daje licencjonowanym kolarzom i zawodnikom ze szkółek kolarskich możliwość rywalizacji na najwyższym poziomie.
Na uczestników czekają nie tylko emocjonuje biegi, ale również towarzystwo światowej klasy kolarzy, szansa rywalizacji na fragmentach tras Tour de Pologne, niezapomniana atmosfera i atrakcyjne nagrody. Przykłady sukcesów młodych kolarzy, którzy zaczynali w Tour de Pologne Junior, mówią same za siebie. Michał Kwiatkowski, późniejszy mistrz świata w wyścigu ze startu wspólnego, Szymon Sajnok, mistrz świata na torze i zawodnik World Tour, czy Katarzyna Niewiadoma, obecnie jedna z najlepszych kolarek na świecie (nr 7 w rankingu UCI) – to tylko niektóre z osób, które zaczynały swoją przygodę w tym wyścigu. A takich przykładów jest znacznie więcej!
– Stwarzamy warunki, które pozwalają młodym zawodnikom poczuć się jak profesjonalni kolarze. Wszystko jest przygotowane na najwyższym światowym poziomie, co doskonale widać podczas wyścigów. Ci, którzy od lat obserwują nasz wyścig, wiedzą, że emocje na finiszach są takie, jak przy rywalizacji elity – mówi Czesław Lang.
W tym roku Tour de Pologne Junior liczył 3 etapy. Pierwszy z nich odbył się 15 sierpnia w Prudniku, kolejny – dzień później w Katowicach. Trzeci, ostatni etap to krakowskie Błonia 18 sierpnia.