Młodzi adepci kolarstwa, wkrótce zawalczą o żółtą koszulkę

Za nieco ponad dwa tygodnie młodzi adepci i adeptki kolarstwa rozpoczną swoje zmagania w ramach Tour de Pologne Junior. Pierwszy etap, podobnie jak „dużego” Touru, zaplanowano w Poznaniu. 250 zawodników z całej Polski będzie walczyć o koszulkę lidera klasyfikacji generalnej ORLEN Paliwa, w swoich kategoriach wiekowych. 

Wydarzenie, które od początku istnienia cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony trenerów, zawodników i rodziców w 2023 roku odbędzie się Poznaniu, Bielsku-Białej, Katowicach i w Krakowie. Jego głównym założeniem jest promocja aktywnego spędzania czasu jako elementu prawidłowego wychowania oraz rozwoju dzieci i młodzieży poprzez sport, a także popularyzacja jazdy na rowerze i kolarstwa. Rywalizacja będzie toczyć się o koszulki klasyfikacji generalnej ORLEN Paliwa – sponsora głównego Tour de Pologne Junior – oraz klasyfikacji punktowej BOPLAN i klasyfikacji najaktywniejszy QUEST.  Zawodnicy będą ścigać się w kategoriach Żak i Młodzik. 

Dzięki udziałowi w wyścigu młodzi adepci i adeptki kolarstwa będą mogli poczuć się jak ich profesjonalni idole, tacy jak Michał Kwiatkowski, Rafał Majka czy Katarzyna Niewiadoma. 

Od 2020 roku Tour de Pologne Junior to także Memoriał Mariana Więckowskiego, trzykrotnego zwycięzcy Tour de Pologne. Po zakończeniu kariery został trenerem w  Hutniku Warszawa, a od 1975 do emerytury był szefem wyszkolenia w PZKol. Jednak nawet na emeryturze pracował jako koordynator ds. szkolenia dzieci i młodzieży. Właśnie pracę z dziećmi polubił najbardziej. Jest określany jako “dziadek” wszystkich dzieci biorących udział w wyścigu. Zapisał się w historii polskiego kolarstwa jako legenda, wszechstronny i wytrzymały zawodnik, a także jako dobry i skory do pomocy człowiek.

Rywalizacja odbędzie się pod Patronatem Honorowym Ministra Sportu i Turystyki Kamila Bortniczuka. Wszystko rozpocznie się 29 lipca w Poznaniu, a zwycięzców klasyfikacji generalnej w poszczególnych kategoriach poznamy  4 sierpnia w Krakowie. Do zobaczenia na trasie! 

TRASA 2023:

ETAP 1 – Poznań 29.07.
ETAP 2 – Bielsko-Biała 2.08.
ETAP 3 – Katowice 3.08
ETAP 4 – Kraków 4.08