Marian Więckowski – „dziadek” wszystkich startujących dzieci

Marian Więckowski to patron wyścigu dla dzieci i młodzieży Tour de Pologne Junior. Czy znacie jego historię?

Urodził się na kilka lat przed wybuchem II wojny światowej, w maju 1933. W tym samym roku zorganizowano 3. edycję wyścigu Tour de Pologne. Nikt wówczas nie mógł przewidzieć tego, że liczba 3 będzie prorocza dla Mariana Więckowskiego. W wieku 21 lat wygrał Tour de Pologne po raz pierwszy.

– Byłem wtedy jeszcze nieopierzonym chłopaczkiem, a w każdym takim wyścigu walka toczyła się od startu do mety. Nie było oszczędzania, patrzenia kto z jakiej jest drużyny. Każdy chciał wygrać – tak wspomina swoje pierwsze zwycięstwo w Wyścigu Dookoła Polski, jak kiedyś nazywano Tour de Pologne. Kolejne dwa lata to także kolejne triumfy. W ten sposób Marian Więckowski został rekordzistą z liczbą 3 zwycięstw, w klasyfikacji generalnej polskiego wyścigu. Jest także rekordzistą w kategorii “najwięcej etapów w koszulce lidera”. Łącznie było ich aż 20! W Tour de Pologne wystartował w sumie 8 razy, a jego rekord nie został nigdy pobity. Dopiero po ponad 30 latach wynik ten został powtórzony przez Andrzeja Mierzejewskiego, a potem Dariusza Baranowskiego.

Po zakończeniu kariery został trenerem dzieci i młodzieży, był także szefem szkolenia w Polskim Związku Kolarskim. Angażował się w organizację Tour de Pologne Junior i jak mówi jego wnuczka i dyrektor generalny wyścigu, Agata Lang – był także dziadkiem wszystkich dzieci startujących w wyścigu. Marian Więckowski zmarł w lipcu 2020 roku. Zapisał się w historii polskiego kolarstwa jako legenda, wszechstronny i wytrzymały zawodnik, a także jako dobry i skory do pomocy człowiek.